Aktiviteter

Få overblik over de spændende aktiviteter, vi har i centeret

Aktivitetsplanen er ikke opdateret på ugedagen - grundet COVID 19
Der er på nuværende tidspunkt ingen hold indendørs.

Aktiviteter som starter op udendørs efter påske:

Mandag kl. 11-11.45: Osteoporosehold 1

(for dem som har osteoporose i mild grad eller som har osteopeni)
Der trænes både stående og liggende, medbring selv madraser og håndvægte
Yderligere information og tilmelding hos Anja på tlf.nr. 40175715 - træffes først tirsdag den 6. april.

Tirsdag kl. 10-12: Krolf i haven

Tirsdag kl. 10-11: Zumba i haven 
Tilmelding og yderligere oplysning hos Pia på tlf.nr. 22 27 81 74

Tirsdag kl. 10-11: Gåture og hygge for Aktivitetscafe deltagere (borgere som har en hjerneskade)
Yderligere information og tilmelding hos Anja på tlf.nr. 40175715 - træffes først tirsdag den 6. april.

Tirsdag kl. 12.30-13.30: Funktionstræningshold (sommerhold)
Holdet for dig som er dårligt gående, går evt. med rollator, har svært ved at komme op af den dybe lænestol, har brug for en hjælpende hånd til, at komme i gang med noget vedligeholdende træning.
Holdet slutter til august, hvor vi har en aftale med gymnastik foreningen Storbælt og Vemmelev gymnastik forening, at de fortsætter med et lignende holdtilbud.
Yderligere information og tilmelding hos Anja på tlf.nr. 40175715 - træffes først tirsdag den 6. april 

Onsdag kl. 10-10.45: Lungehold
For dem som selv eller med let hjælp kan komme op og ned fra gulv, vi træner både stående og liggende, medbring selv madrasser og håndvægte
Yderligere information og tilmelding hos Anja på tlf.nr. 40175715 - træffes først tirsdag den 6. april

Onsdag kl. 11.30-12.30: Lungehold
Der trænes siddende og stående, medbring selv håndvægte og elastikker.
Yderligere information og tilmelding hos Anja på tlf.nr. 40175715 - træffes først tirsdag den 6. april 

Onsdag kl. 16.15-17.15: Zumba i haven 
Tilmelding og yderligere oplysning hos Pia på tlf.nr. 22 27 81 74

Torsdag kl. 10-12: Krolf i haven 

Torsdag kl. 12-13: Osteoporosehold
For dem der har osteoporose og har haft sammenfald i ryggen, eller har en høj T-score. Vi træner både stående og liggende, kan man ikke komme op og ned fra gulv, trænes ryg og maveøvelser siddende på stol i stedet. (holdet er fuldt booket, men man kan komme på venteliste)
Yderligere information og tilmelding til venteliste hos Anja på 40175715 - træffes først tirsdag den 6. april

Fredag kl. 10-11: Zumba i haven 
Tilmelding og yderligere oplysning hos Pia på tlf.nr. 22 27 81 74

 

 

Aktivitetstilbud
  • Mandag

    OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 08.30 - 15.30: Åbent motionsrum

    • Kl. 8.15 - 09.16: Osteoporose-træning

    • Kl. 09.00 - 13.30: Åbent værksted 

    • Kl. 09.30 - 12.15: Stolegymnastik - Danske Seniorer* 

    • Kl. 09.30 - 12-15: Syning - Kreativ Fritid*

    • Kl. 10.00 - 12.00: Billedredigering
    • Kl. 10.30 - 11.30: Apopleksitræning

    • Kl. 10.30 - 11.30: Linedans Hold 1

    • Kl. 11.30 - 12.30: Linedans Hold 2

    • Kl. 12.30 - 13.30: Linedans Hold 3

    • Kl. 12.30 - 14.30: Pårørendegruppe demens - mødes 1. mandag i måneden

    • Kl. 13.00 - 14.00: Café Lungen - 2. mandag i måneden

    • Kl. 13.15 - 16.30: Pensionist Bridge for alle - Korsør Kontakbridge*

    • Kl. 14.00 - 16.00: Husorkesteret øver 

    • Kl. 17.00 - 18.00: Lokale udlånt til Kreativ Oplysnings Kreds

    • Kl. 18.00 - 22.00: Frimærkeklubben - lige uger*

    • Kl. 19.00 - 21.45: Syning - Kreativ Fritid*

    • Kl. 19.00 - 22.00: Bridge for begyndere - Hans J. Smidt tlf. 51 20 62 99
  • Tirsdag

     OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 08.30 - 15.30: Åbent motionsrum

    • Kl. 09.00 - 10.00: Zumba

    • Kl. 09.00 - 13.30: Åbent værksted

    • Kl. 09.00 - 12.30: Patchwork

    • Kl. 09.30 - : Bankospil arrangeret værkstedet - 1. tirsdag i md.

    • Kl. 10.00 - 10.45: Stolegymnastik hold 1/vedligeholdende træning

    • Kl. 10.00 - 12.00: Ældre Sagens træffetid*

    • Kl. 10.00 - 12.00: Krolf i haven - bare mød op

    • Kl. 10.00 - 12.00: Hjerneskade Cafe v/Anja Keinicke

    • Kl. 11.00 - 11.45: Stolegymnastik hold 2/vedligeholdende træning

    • Kl. 13.00 - 14.00: Lungekoret - LOF*

    • Kl. 13.00 - 16.00: Billard*

    • Kl. 13.30 - 15.30: Erindringsværksted - Danske Seniorer*

    • Kl. 16.00 - 21.00: Solosang AOF

    • Kl. 19.00 - 23.00: Korsør Kontraktbridge*

  • Onsdag

    OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 08.30 - 15.30: Åbent motionsrum

    • Kl. 09.00 - 13.30: Åbent værksted

    • Kl. 09.00 - 12.00: Billard*

    • Kl. 09.30 - 11.00: KOL gymnastik*

    • Kl. 10.00 - 12.00: Danske Seniorer træffetid*

    • Kl. 10.00 - 13.00: Strik

    • Kl. 13.00 - 16.00: Patchwork

    • Kl. 13.00 - 16.00: Kortspil whist

    • Kl. 13.00 - 15.45: Porcelænsmaling - Korsør Husflid*

    • Kl. 13.00 - 15.30: Sang den 1. og 3. onsdag i måneden

    • Kl. 14.00 - 15.30: Sjov Motion huske-dårlige borgere Ældre Sagen*

    • Kl. 18.00 - 23.00: Korsør Bridgeklub 51*

    • Kl. 19.00 - 21.45: Syning - Kreativ Fritid*

    • Kl. 19.00 - 22.00: Fotoklubben2012 - dinoflintholm@gmail.com

  • Torsdag

    OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 08.30 - 15.30: Åbent motionsrum

    • Kl. 09.00 - 15.00: Åbent værksted

    • Kl. 09.00 - 12.00: Yoga (små hold) - AOF*

    • Kl. 09.30 - 12.15: Porcelænsmaling - Kreativ Fritid*

    • Kl. 10.00 - 11.30: Seniorgymnastik - Danske Seniorer*

    • Kl. 10.00 - 12.00: Krolf i haven - bare mød op

    • Kl. 10.00 - 12.00: Danske Seniorer træffetid*

    • Kl. 10.00 - 16.00: Billard* (for nye billardspillere)

    • Kl. 10.30 - 11.40: Rygskole - FOF*

    • Kl. 11.15 - 12.15: Osteoporose Træning v/Anja Keinicke

    • Kl. 11.50 - 13.00: Rygskole - FOF*

    • Kl. 13.00 - 15.30: 3D kort

    • Kl. 13.00 - 14.00: Stolegymnastik - Danske Seniorer*

    • Kl. 14.30 - 15.30: Qi Gong - Kreativ Fritid*

    • Kl. 19.00 - 22.00: Cafe Amalie (udviklingshæmmede)

  • Fredag

    OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 08.30 - 13.30: Åbent motionsrum (Optaget fra kl. 10-12)

    • Kl. 09.00 - 13.30: Åbent værksted

    • Kl. 10.00 - 11.00: Zumba

    • Kl. 10.00 - 12.00: Fra genoptræning til selvtræning - Kontakt Anja Keiniceke*

    • Kl. 10.00 - 12.00: Foto og billedredigering

    • Kl. 10.00 - 14.00: Knipling - bare mød op

    • Kl. 10.30 - 12.30: Linedans

    • Kl. 13.30 - 15.00: Livstykkerne * Kreativ Fritid

  • Lørdag

    OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 11.00 - 15.00: Åbent motionsrum

    • Kl. 13.30 - 16.00: Banko

     

  • Søndag

    OBS! * kræver tilmelding ved den pågældende forening

    Aktiviteter

    • Kl. 11.00 - 15.00: Åbent motionsrum

    • Kl. 14.00 - 16.00: Søndagscafe med forskelligt underholdning - gratis at deltage